Madera zimą

Dla wybierających się na Maderę w styczniu pogoda jest  szczególnie ważnym tematem. Przede wszystkiem warto wiedzieć, że również tutaj jest to okres poza sezonowy i plażowanie czy opalanie miejscowym nie przychodzi nawet do głowy. Hotelowe baseny zewnętrzne świecą pustkami, a leżaki i stoliki wokół basenów na ogół są pozwijane. Nie oznacza to jednak, że nie można złapać słońca. W pogodne dni potrafi całkiem mocno grzać, więc stanowi świetną odskocznię od polskiej zimy. Madera w styczniu będzie świetnym kierunkiem dla osób, które nie przepadają za upałami. Pogoda będzie również dobra dla lubiących zwiedzać i chodzić po górach. Upał nie doskwiera i nie męczy. Krótko mówiąc taki polski maj. Ważne jest również, że słońce w styczniu wschodzi później ok. 7.30-8.00 i zachodzi po 18:30 dzięki czemy mamy wrażenie znacznie dłuższego dnia niż w Polsce w tym okresie. Dodatkowe jasne godziny oczywiście możemy poświęcić na poznawanie uroków wyspy.

Mimo niewielkiej powierzchni na wyspie temperatura może wahać nawet o 10 stopni C tego samego dnia! Jednego dnia wyjechaliśmy ze słonecznego Funchal, gdzie rano świeciło słońce i było 22 stopnie C, po około godzinie zaledwie 30 km na północ w Ribeiro Frio padało przy pełnym zachmurzeniu, a temperatura spadła momentami do 9 stopni.  Innym razem wyjazd do Santany na północy wyspy tego samego dnia dał nam wrażenie innych pór roku. Podsumowując: każdy wyjazd w góry lub na północ wyspy oznacza 2-8 stopni mniej, a nierzadko dodatkowy deszcz i wiatr.

Trzeba mieć zatem spory zestaw ubrań i nosić się na cebulę. Gdy w mieście można spokojnie chodzić w krótkich spodniach, w górach bez kurtki będzie zimno.

Posiadając wypożyczone auto najlepiej pierwszego dnia od razu wrzucić do bagażnika cieplejsze ubrania, które z reguły będą potrzebne przy zwiedzaniu wyżej położonych miejsc w interiorze Madeiry.

Co szczególnie istotne powietrze na Maderze jest krystalicznie czyste i chociażby z tego powodu warto się tam wybrać zimą – ot, taka ucieczka przed smogiem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.